Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
top of page

מכיוון שטיפול בעיסוי מגרה את מערכת העצבים הפאראסימפתטית "מנוחה" של הגוף (ההפך מתגובת ה"טירוף "או" מצב הטיסה") שלו, הוא מונה את המתח הגופני והנפשי כאחד - נותן לכם סיכוי טוב יותר ליהנות מהשינה ולשקם את הרקמות במהלך הלילה ולהתמודד טוב יותר במהלך היום.

 

הפחתת הסימפטומים של דיכאון

זה אולי נראה מפתיע כי מניפולציה פיזית של הגוף יכולה לעזור נגד מחלה בקשר עם המוח. עיסוי הוא מענה לדיכאון. מחקרים על דיכאון מראים כי עיסוי מגביר את רמות הסרוטונין הטבעיות של הגוף, חומר שעובד "כמו פרוזאק" במוח. מחקרים הראו כי עיסוי גם מעודד את המוח לשחרר את הנוירוטרנסמיטר, משפר מצב רוח, כמו גם אוקסיטוצין, הורמון שיוצר רגשות של שביעות רצון. בעוד המנגנונים המדויקים אינם ברורים, נראה כי לעיסוי טוב יש מגוון של השפעות פסיכולוגיות חיוביות גם כן, קבלת מגע מאדם אחר, המטופל ירגיש אמפתיה מהמטפל.

לחץ דם נמוך

בהתחשב באופן חיובי זה משפיע על שאר הגוף והנפש, וכיצד הוא מתון הלחץ, זה כנראה לא מפתיע כי עיסוי יכול גם לטובת הלב - בין השאר על ידי הפחתת לחץ הדם. במטה-אנליזה שלו, עיסוי מפחית באופן משמעותי את לחץ הדם, לפחות באופן זמני. הממצאים עולים בקנה אחד עם התיאוריה כי עיסוי יכול להפעיל את מערכת העצבים הפאראסימפתטית של הגוף, אשר מסייע להניע את הגוף לחזור לאיזון ביוכימי והקלה רגשית לאחר אירוע מלחיץ.

 

איזה סוג של עיסוי מתאים לך?

לפני זמן לא רב, סגנונות עיסוי זמינים היו מוגבלים למדי. כיום, שיטות עבודת גוף יש בשפע, מתוך יסודות מוכרים כמו שוודי או משהו אקזוטי יותר כמו לומי לומי ועוד. איזה סגנון של עיסוי מתאים לך? מה שינחה אותך זה מה שמרגיש לך ואיזה מטפל לבחור.

רקמות עמוקות: מבוסס על טיפול נקודתי איטי באמצעות  לחץ ממוקד, לעתים קרובות עם אצבעות, אגודלים או מרפקים. אבנים חמות: אבנים חלקות וחמות מונחות על הגוף באזורים ספציפיים הגורמות לרגיעה כאשר החום חודר ומרגיע את השרירים המתוחים. לומי לומי: תרגול פולינזי עתיק, סגנון זה מאופיין בשימוש הקצבי של המתרגל בידיים, באמות ובמרפקים. משיכות ארוכות, רחבות ומזמינות. שוודי: שילוב של תנועות ארוכות, גלישה, כמו גם לישה, מתיחה הקשה. עיסוי שוודי גורם לשפר את הבריאות על ידי הגדלת זרימת הדם לשרירים. נקודות טריגר: נקודות טריגר לעתים קרובות להופיע כמו "קשרים" בשרירים, לרוב בכתפיים, בגב העליון ובצוואר. נקודות טריגר שונות מנקודות אקופרסורה כי הם באמת מרגישים כמו גושים. טיפול בנקודות נקודתיות שימוש בלחץ כדי לפזר את הקשרים.

כיצד לבחור מטפל?

מציאת מטפל נהדר באמת - אחד שכישוריו, סגנונו ואישיותו מתאימים לך - יכול לעשות את ההבדל בין חוויה נחמדה (או גרוע מכך). אתם לא יכולים לדעת מראש בוודאות עד שאתם שוכבים על מיטת הטיפולים, אבל הנה כמה נקודות  שיעזרו לכם להחליט אם המטפל מתאים לכם.

האם המטפל מוסמך?

חשוב לברר מראש האם המטפל למד במסגרת לימודים מוכרת שהסמיכה אותו להפוך למטפל. האם יש לו תעודות הסמכה מקצועיות. האם הוא עבר שעות אימון (מינימום 500 שעות) מספקות ואם עבר את המבחנים הדרושים בהצלחה והנחיות אתיות מסוימות וכמה ניסיון צבר עד כה. האם המטפל משקיע בפיתוח התמחויות, השחזה של מיומנויות והתפתחות אישית.

כמה זה עולה לנו?

המחיר הממוצע נע בין 200 ₪ ל- 450 ₪ לשעת טיפול בתוספת 15-20 אחוז לטיפ. (לפעמים יש חבילות של מספר טיפולים במחיר מיוחד). אם יש לכם ביטוח בריאות, כדאי לברר אם אתם זכאים או אם יש לכם החזר מביטוח בריאות פרטי. מה שבטוח יש לנקוט משנה זהירות עם המטפל שלכם מציע לכם טיפול במחיר מוזל במיוחד יש לבחון מדוע מראש. או במקרים שמציעים לכם טיפול ללא עלות יתכן והמטפל מעוניין להשלים שעות אימון. או לא, כדאי לברר. טיפ אחרון: קבלו המלצה.

 

זה בסדר להיות בררן לגבי מי שם את הידיים על הגוף שלכם. אם אתם מרגישים ספונטניים ורוצים להזמין עיסוי חד פעמי בספא המקומי, נהדר. אבל אם אתם רוצים לחקור עיסוי כהשקעה ארוכת טווח לגוף שלכם, או אם יש צורך בסדרה של טיפולים, כדאי לדבר עם החברים שלכם על מי הם ממליצים ומדוע.

לסיכום, הכי חשוב שיהיה לכם חיבור, אמון, בטחון וכבוד הדדי בינכם לבין המטפל שלכם. זה תמיד עובד. שיהיה לכם לבריאות!

כמה מפתיע לגלות שעיסוי מרפא את הגוף והנפש

 חשבתם על עיסוי כפינוק יוקרתי? אולי. אבל זה יכול להיות גם כלי רב עוצמה לבריאות ורווחה - מהקלה על כאבים ודלקת ועד פתרון מרגיע מתח וחרדה. עוד תגלו על היתרונות המעשיים של עבודת הגוף והנפש. למרות המוניטין של העיסוי כמתנה יוקרתית ליום הולדת או יום נישואין, מספר הולך וגדל של אנשים חובקים אותו - לא רק כ"טיפול ספא", אלא ככלי טיפולי רב עוצמה.

התמורה שאתם מקבלים עבור הכסף שלכם, בין אם אתם מבינים את זה או לא, הוא קוד גישה של "מפתח ריפוי" המסוגל לפתוח את המנעולים של הגוף. אנחנו ממששים את כתפינו והשכמות שלנו, מותחים את הצוואר, יושבים שעות, נוהגים בפקקים בשעות העומס - פעילויות ארציות כאלה יכולות ליצור דפוסי מתח יומיומיים בשרירים בגוף. וכאשר השרירים הם מתוחים באופן כרוני, יכולה להיות השפעה מזיקה על הגוף שלנו וגם על המוח שלנו. מתח שריר-שלד מתמשך יכול להגביל את זרימת הדם ואת החומרים המזינים לאברי הגוף ולרקמות. כמו רקמת חיבור פשייה (fascia) אשר עוטפת את השרירים והופכים לצפופים ופחות גמישים. זה יכול להשפיע לרעה על היציבה והנשימה. מתח ועומס עלול לגרום לבעיות הורמונליות, ביוכימיות ונוירולוגיות מכל הסוגים. עיסוי מפיג מתחים ומסייע לדחוף את הגוף בחזרה למצב טבעי ושל איזון.

אז מה זה עיסוי, בדיוק?

מדענים החוקרים את היתרונות הבריאותיים שלהם משתמשים לעתים קרובות בהגדרה הרחבה ביותר של הטיפול: "מניפולציה של רקמות רכות לצורך הפקת השפעות פיזיולוגיות". הגדרה קלינית זו לא עושה צדק. במאמר הזה כדאי לשים לב להדגשים של  שיטות עיסוי שונות ואת פוטנציאל הריפוי והעוצמה שהם עשויים לתרום לכם.

הקלה בחרדה

עיסוי מוריד את רמות הקורטיזול של הגוף, ההורמון הידוע לשמצה להפעלת תגובת הגוף לחרדה. לא משנה מה תהיה רמת הקורטיזול - ברוק או בשתן - או באיזו תדירות, אנחנו תמיד מוצאים כי לעיסוי יש השפעה מועילה המורידה את רמת החרדה. עיסוי הוא פוטנציאל טיפולי משמעותי עבור מה שמכונה חרדה "נקודתית". בניגוד להפרעות חרדה כללית, חרדה נקודתית היא תגובה למשהו שניתן לזהות, כגון אירוע מטריד או טראומטי, נסיבות או הגדרה.

להקל על כאבים בגב התחתון

מלבד הלחץ, אם יש דבר אחד שמניע אנשים לשולחן עיסוי בהמוניהם, זה כאב. במיוחד כאב גב תחתון.

כאב פיזי הוא כמו "מערכת אזעקה בבית", כאב חריף, כמו כוויה או עצם שבורה, סימן הכאב מציין שמשהו לא בסדר. אבל, אם יש לך כאב בכל יום, כמו כאבי גב כרוניים, "תישמע אזעקה". עיסוי עלול להנמיך את עוצמת הקול ולעיתים להפסיק את הפעלת האזעקה.

תיאוריות יש בשפע על איך עיסוי מפריע ללולאת הכאב של הגוף. אחד ההסברים העתיקים והמקובלים ביותר נקרא תיאוריית בקרת השער. התומכים משערים כי סימני כאב למוח מעומעמים על ידי גירויים מתחרים. באופן ספציפי יותר, הכאב נוסע על סיבי עצב בקוטר קטן, בעוד עיסוי מגרה את אלה בקוטר גדול. סיבי עצב גדולים יותר מעבירים מסרים למוח מהר יותר מאלה הקטנים. למעשה, העיסוי "מנצח" על תחושת הכאב. עצה אחת של מומחי כושר, תקבלו הקלה מתמשכת יותר לטווח ארוך של כאבי גב תחתון על ידי הוספת עיסוי עם תרגילי ליבה איזומטריים, כגון קרשים, המתמקדים בחיזוק השרירים התומכים ומכוונים בתנועה  את עמוד השדרה.

להרגיע מתח וכאבי ראש

המתח מוביל לכאבי ראש, מתברר כי עיסוי יעזור להקל עליכם. עבור רבים, טיפול נקודת ההדק יכול להוכיח כיעיל במיוחד. "נקודת ההדק" היא שטח של רקמת שריר. "נקודות ההדק" בכתף ​​ובצוואר מפנות כאב אל הראש. על ידי הפחתת הפעילות של נקודות ההדק, אנחנו יכולים להפחית כאבי ראש. עיסוי יכול לשבש את נקודות ההדק על ידי אילוץ של  הסרקומרס להתכווץ בחוזקה (חלבונים האחראים על התכווצות) בתוך תאי השריר; כתוצאה מכך, גורמים לתאים להירגע ולאחר מכן מתח השרירים מתפוגג.

שחזור שינה עמוקה

בעיה של חוסר שינה משנה את הביוכימיה של הגוף, מה שהופך אותו לפגיע יותר לדלקות וירידה במערכת החיסונית אשר תגרום לגוף להיות רגיש יותר לכאב. הקשר בין כאב ומחסור בשינה הוא מעגל קסמים, הגוף שלכם לא מקבל את כל השאר והוא זקוק לעזרה. למרות שמחקרים על טיפול בעיסוי ועל איכות השינה הם מעטים, הממצאים מצביעים על כך שעיסוי יכול לעודד שינה עמוקה יותר ופחות מופרעת, במיוחד אצל אנשים הסובלים ממצבים כרוניים כואבים כגון פיברומיאלגיה. טיפולי עיסוי בעקיפין מקדמים שינה טובה על ידי הקלה על כאב ועידוד הרפיה.

bottom of page